Minerálky jsou k pití ve větším množství nevhodné

Minerálky jsou k pití ve větším množství nevhodné | foto: Václav Pancer, MF DNES

Balená voda není vždy lepší než voda z kohoutku

  • 13
Čím dál více lidí nahrazuje vodu z kohoutku balenou vodou. Myslí si, že je kvalitnější. To ovšem nemusí být vždy pravda.

Hodně záleží, jak prodejce balenou vodu skladuje. "Pokud na lahve svítí ve velkých teplech slunce, mohou se ve vodě přemnožit bakterie a tekutina může být nakonec mnohem méně kvalitní než čerstvá voda z vodovodu," řekl Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd. Menší riziko hrozí u perlivé vody, protože oxid uhličitý působí jako dezinfekční činidlo.

Lidé často pijí raději balenou vodu, protože nedůvěřují kvalitě vody, která jim doma teče z kohoutku. Nemusí se ovšem bát.

Voda ve vodárně se kontroluje několikrát denně. Zato zdroje, ze kterých výrobci plní plastové lahve nikoli. Pít vodu z vodovodu Pražanům doporučuje i hygienik metropole Vladimír Polanecký.

I když všeobecně jsou balené vody kvalitní, raději lahev při každém nákupu zkontrolujte. Voda nemusí být bez závady, hlavně pokud na ni v obchodě několik hodin nebo dní svítí slunce.

Měli bychom kupovat vodu skladovanou ve tmě. Za horkého počasí by navíc měli kupovat spíš menší balení, aby se ve vodě nestihly přemnožit bakterie. Ty sice podle Polaneckého nepatří mezi nejnebezpečnější, ale i tak mohou vyvolat střevní potíže.

Dva litry minerálky denně? Chyba
Další chybu při pití vody dělají lidé, kteří si pletou balenou vodu s pitnou vodou. Mnoho lidí pije pouze minerální vody, ale ty nejsou k pravidelnému pití ve velkém vhodné.

"Pitná voda má mít určitou mineralizaci, přesněji 1000 miligramů rozpuštěných látek na litr. Minerální vody jich mají většinou více, což není závadou, ale není vhodné, aby jí lidé vypili doporučené dva litry," řekl Pivokonský.

"Dlouhodobým pitím minerálních vod si lidé zatěžují organismus. Obsažené soli přetěžují ledviny. Pro kojence je tato voda také nevhodná," řekl iDNES.cz přednosta Ústavu hygieny a epidemiologie Vladimír Bencko.

Příliš mnoho balené vody škodí
Velká spotřeba balených vod má navíc negativní dopad na ekologii. "Je to snad nejméně ekologický výrobek, jaký lidstvo vymyslelo," myslí si Pivokonský.

Kromě plastu zatěžuje životní prostředí i dlouhá přeprava vody od zdroje do obchodu a ke spotřebiteli. Vyšší spotřeba balených vod má také ekonomické dopady. Místo jednoho metru krychlového často stejně kvalitní vody z kohoutku lidé získají přibližně čtyři nebo pět litrů v plastu. "Kvůli poklesu spotřeby vody z kohoutku musí paradoxně vodárny vodu zdražovat," tvrdí Pivokonský.

Odborníci jsou přesvědčeni, že za zbytečnou spotřebou balených vod stojí silná reklamní kampaň. Prý existují i lidé, kteří se v kupované vodě i koupou. Optimální ale je balenou vodou pouze doplňovat vodu z vodovodu.

,