Při jídle i pití dbejte na dostatečnou hygienu (ilustrační snímek)

Při jídle i pití dbejte na dostatečnou hygienu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čtyři bakterie, ze kterých vám bude opravdu špatně

  • 0
Nakazit se z kontaminovaného jídla nebo vody můžete velmi snadno a bakteriální infekce dovedou organismus pořádně potrápit. Přečtěte si, kde na vás zákeřné patogenní bakterie číhají, snížíte tak riziko nakažení.

Bakterie jsou nejrozšířenější skupinou organismů na světě a rozhodně není možné se jim vyhnout úplně. Vždyť jen v jednom gramu půdy žije asi 40 milionů těchto jednobuněčných organismů a v jednom mililitru sladké vody je jich přibližně milion.

Existuje mnoho druhů bakterií, které člověk využívá ke svému prospěchu, například v potravinářském či chemickém průmyslu. Obávat bychom se však měli těch patogenních, které způsobují infekce neboli bakteriózy.

Mezi nejběžnější patří například zubní kaz nebo tuberkulóza, která je ve světě stále velmi častá. Dnes si pojďme představit čtyři nejobvyklejší bakterie, které se ukrývají v tom, co jíme a pijeme.

E. coli

Escherichia coli žije ve střevech lidí a teplokrevných zvířat, jako jsou krávy, ovce a kozy, a patří k nejlépe prostudovaných mikroorganismům. Touto bakterií se můžete nakazit z potravin, jako jsou nedovařené hovězí maso, nepasterizované mléko, kontaminovaná voda a džusy.

Bakterie E. coli pod mikroskopem

Příznaky infekce E.coli, které mohou trvat až 10 dní, zahrnují těžký průjem, bolesti břicha a zvracení.

I když je většina E.coli relativně neškodná, kmeny jako E.coli 0157:H7 mohou způsobit krvavé průjmy, selhání ledvin a dokonce smrt.

Abyste se vyhnuli této nepříjemné infekci, dbejte na řádnou tepelnou úpravu masa, před konzumací i vařením důkladně omývejte zeleninu a ovoce a vyhýbejte se nepasterizovanému mléku a čerstvě vymačkaným džusům z ovoce, které nebylo důkladně omyto.

Kampylobakterie

Termofilní bakterie Campylobacter jejuni mohou vyvolat závažnou infekci kampylobakteriózu, která připomíná salmonelózu. Tyto bakterie žijí zejména v drůbeži a hovězím dobytku a nákaza často vzniká z nedostatečně upraveného masa a zvířecích produktů. Kampylobakterie je o to zákeřnější, že u zvířat nejsou obvykle patrné známky onemocnění.

Bakterie Campylobacter jejuni

Většina lidí onemocní během dvou až čtyř dnů od nakažení, typickými příznaky kampylobakteriózy jsou průjem, křeče, žaludeční bolesti a zvýšená teplota. Průjem může být krvavý a doprovázený nevolností a zvracením. Onemocnění trvá zhruba týden.

Obvykle se jedná o lehkou infekci, smrtelné nebezpečí však může hrozit velmi malým dětem, seniorům a jedincům se sníženou imunitou. Světová zdravotnická organizace doporučuje dodržovat základní hygienická pravidla, jako je mytí rukou po práci se syrovými potravinami a důkladné čištění kuchyňských nástrojů a podložek po použití.

Listerie

Listeria monocytogenes jsou bakterie, které se vyskytují převážně v půdě a ve vodě, mezi rizikové potraviny z hlediska nákazy listeriózou pak patří především nepasterizované mléko, lahůdkové potraviny (saláty, uzeniny, měkké sýry, paštiky), neumytá zelenina a ohřívané pokrmy. Nebezpečím nákazy hrozí i uchování hotových jídel při pokojové teplotě či  nedostatečná hygiena při manipulaci s potravinami. Bakterie listerie se zničí varem.

Takhle vypadá Listeria monocytogenes na laboratorním sklíčku.

U dospělých, zdravých osob může listerióza probíhat bez příznaků či jako onemocnění podobné chřipce, všechny nakažené osoby však mohou až několik měsíců vylučovat bakterie v tělních sekretech a ve výkalech. Listerióza však může být příčinou potratů u těhotných žen a zánětu mozku a mozkových blan u seniorů a osob s oslabenou imunitou.

Příznaky infekce jsou horečka a zimnice, bolesti hlavy, podrážděný žaludek a zvracení. Podle Centers for Disease Control and Prevention (CDC) listeriózou jen v USA každoročně vážně onemocní 1 600 lidí a z toho 260 zemře.

CDC doporučuje vydrhnutí potravin, jako jsou melouny a okurky, čistou houbičkou na nádobí a důsledné umývání všech louží v ledničce, zvláště šťáv ze syrového masa.

Salmonela

Bakterie rodu Salmonella způsobují akutní průjmové bakteriální onemocnění zvané salmonelóza. Toto onemocnění je velmi časté, jen v České republice je každý rok nahlášeno několik desítek tisíc případů.

Bakterie rodu Salmonella

Bakterie salmonely se mohou množit v každé potravině s přiměřenou teplotou a vlhkostí, pasterizace je však zabíjí. Lidé se nejčastěji nakazí konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa a vajec nebo také nemytého ovoce a zeleniny.

Příznaky salmonelózy, které obvykle trvají jeden až dva týdny, jsou hlavně četné průjmy, žaludeční křeče, bolesti břicha a hlavy, horečka a zvracení. Salmonelóza většinou sama odezní i bez léků, ale pro starší jedince, kojence a osoby s chronickými nemocemi může být závažnější a při nesprávné léčbě se může krví rozšířit do ostatních orgánů a vést až ke smrti.

CDC doporučuje nejíst syrová nebo nedovařená vejce a maso a dodržovat základní hygienické předpisy, jako je umývání rukou, podložek na vaření a kuchyňského náčiní.

, pro iDNES.cz