Miminkům jsou něžné doteky rodičů příjemné.

Miminkům jsou něžné doteky rodičů příjemné. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Masáže zlepšují miminkům spánek, ocení je i při bolestech bříška a zubů

  • 4
Masáž není jenom příjemná, ale také zdraví prospěšná záležitost. A platí to již od narození. Čím se řídit a na co si dát pozor při masírování kojencům? Poradí nám zkušená porodní asistentka a lektorka kurzů baby masáží Radmila Dorazilová.

Miminka ihned po narození netouží po ničem jiném, než být zase co nejvíc nablízku matce. Vůně její kůže i teplo těla jsou pro ně známé a fyzicky příjemné, dotyky dítě uklidní i po psychické stránce. S tím souhlasí i lékaři.

Jemných dotyků není nikdy dost

„Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí mu pak zůstává celý život,“ uvedla legenda české pediatrie profesor Josef Švejcar v knize Masáže dětí a kojenců od Jany Hašplové. 

Kurzy masáží miminek od narození do jednoho roku věku se proto stávají mezi novopečenými rodiči stále populárnější. Kromě upevnění pouta přinášejí  i zdravotní benefity.

Přínos pro tělo i duši

Správně provedená jemná masáž stimuluje trávení, dýchání i oběhový systém miminka a napomáhá ke správnému rozvoji nervové soustavy. Neocenitelné se pro rodiče stanou masáže v období růstu zoubků nebo při břišních kolikách, kdy přispějí ke zklidnění dítěte a navození kvalitnějšího spánku. K tomu pomůže i vhodně zvolený olejíček: „Pro masáže využívám oleje kvalitní, rostlinné, za studena lisované a měsíčkový olej Weleda,“ říká lektorka baby masáží Radmila Dorazilová. 

Ideální je podle ní udělat z masáže součást každodenního rituálu, např. před nebo po koupání miminka, když už je svlečené v přiměřeně vytopené místnosti. U novorozence masírujeme tělíčko přibližně pět minut, během šestinedělí dobu masáže prodlužujeme, až se dostaneme na 15 až 20 minut. Dítě masírujeme postupně od nožiček přes bříško, hrudník a ruce až na obličej, a pak jej otočíme záda.

„Masáže lze provádět i při nachlazení dítěte, ale je lepší se jí vyhnout, pokud má dítě teplotu nad 38 stupňů, zlomeniny končetin nebo infekční onemocnění kůže,“ vysvětluje Radmila Dorazilová. Odbornice doporučuje masáže zejména matkám, které prodělaly komplikovaný porod, císařský řez nebo mají poporodní trauma, protože pravidelné doteky jim mohou pomoci v lepším navázání kontaktu s dítětem a naladění se na jeho potřeby.

Aktivita pro tatínky

Jak na to?

Ve většině větších měst je dnes k dispozici kurz babymasáží (zkuste například místní mateřské či rodinné centrum nebo se zeptejte v porodnici). Při výběru toho pravého pro vás by mělo rozhodovat hlavně vzdělání, zkušenosti a případné certifikáty lektora, důležité je ale i příjemné a teplé prostředí. 

Pokud nemáte žádný kurz po ruce, můžete se nechat vést i knihou české odbornice Jany Hašplové masáže dětí a kojenců, která přináší návod krok za krokem.

To samé platí i pro tatínky, kteří často během prvního roku života dítěte zůstávají spíše v pozadí, více se angažují, až když dítě začne komunikovat verbálně. Masírování jim přináší smysluplnou činnost s dítětem, při které se naučí pochopit jemné signály naznačující libost a nelibost. Dobrým doplňkem masáže jsou i rytmická říkadla a básničky spojené s pohybem (Kovej, kovej kováříčku, Paci paci apod.), které pomáhají dítěti s uvědoměním si hranic vlastního těla.

„Do mých kurzů baby masáží doprovází maminky a miminka taky tatínci, babičky a jiní rodinní příslušníci, zkrátka je berou jako záležitost celé rodiny,“ popisuje Radmila Dorazilová, která vede lekce pro rodiče s dětmi ve Zlíně. 

„Masáže miminek bych dopřála každému narozenému človíčkovi, protože dotýkat se svého dítěte je stejně důležité jako sytit jeho žaludek potravou. Je to klidná, měkká, uvolňující aktivita, která pomáhá lépe se vzájemně poznat. Masírované děti mají také lepší spánkový režim,“ dodává na závěr. 

, pro iDNES.cz