Až osm procent obyvatel postihují nemoci štítné žlázy

- Nemoci štítné žlázy patří mezi choroby hromadného výskytu, neboť postihují až osm procent obyvatelstva. Nejčastější příčinou poruchy štítné žlázy je nedostatek jódu.
Vedoucí lékař Endokrinologického ústavu Václav Zamrazil přiznal, že v České republice je jodový deficit zvládnut jen částečně.

Středně závažným nedostatkem jódu trpí v České republice asi 15 procent žen a zhruba osm procent dětí, který se může nepříznivě projevit na jejich tělesném, duševním i pohlavním vývoji. V dospělosti a ve vyšším věku může vážně ohrozit činnost štítné žlázy.

I mírný nedostatek jódu se podle Zamrazila projevuje v těhotenství a při kojení, kdy způsobuje poruchy vývoje plodu a novorozence, zejména činnosti mozku. Kuchyňská sůl je obohacena jódem, avšak jód není přítomen v průmyslově používané soli, která se používá v pekárnách a při výrobě uzenin.

Štítná žláza trpí také poruchou autoimunity, při níž je narušena vnitřní organizace ochrany organismu. Autoimunitní poruchy štítné žlázy postihují zejména ženy ve věku nad 45 let. V této kategorii jimi trpí deset až 15 procent žen. Tyto choroby bývají spojeny s dalšími závažnými nemocemi, například cukrovkou.

Snížená funkce štítné žlázy zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Endokrinologický ústav se snaží zvýšit znalosti lékařů, aby včas rozpoznali poruchy štítné žlázy a pod vedením endokrinologa ji mohli léčit a současně usiluje o zvýšení počtu endokrinologů.

Začátky onemocnění endokrinních žláz autoimunitního původu se často projevují jako únava, bolest svalů, zvětšení uzlin, přestože běžná laboratorní vyšetření neprokazují závažnější nemoc.