Cviky, které Ludmila Mojžíšová navrhla v roce 1985, jsou zaměřeny na odstranění potíží vyvolaných funkčními poruchami v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. | foto: Profimedia.cz

Ať máte půlky jako mandle, radila ženám sestra Mojžíšová

  • 44
Ačkoliv za svého života se Ludmila Mojžíšová uznání nedočkala, její metoda léčby neplodnosti pomocí speciálních cviků je dodnes první volbou k léčbě sterility. V úterý uplyne právě dvacet let, co proslulá rehabilitační sestra ve svých 60 letech podlehla rakovině. Ministr zdravotnictví uznal její metodu až v roce 1991.

Za svého života se Mojžíšová potýkala s názory gynekologů, kteří její metodu zpravidla odmítali, a to i přesto, že průkazně pomohla tisícům žen, které nemohly otěhotnět přirozenou cestou.

Ludmila Mojžíšová na Karlově mostě v roce 1989 se "svými" dětmi, kterým pomohla...
Ludmila Mojžíšová na Karlově mostě v roce 1989 se "svými" dětmi, kterým pomohla...

Ludmila Mojžíšová na Karlově mostě v roce 1989 se "svými" dětmi, kterým pomohla na svět. Foto: Dana Emingerová

Ludmila Mojžíšová se narodila 25. října 1932 v Užhorodu na dnešní Ukrajině, pracovala nejprve jako zdravotní sestra, později se stala asistentkou na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Pomáhala i sportovcům, jako například tenistům Jiřímu Kodešovi a Jiřímu Hřebcovi, atletkám Jarmile Kratochvílové, Táně Kocembové a Heleně Fibingerové, tanečníkovi Vlastimilu Harapesovi, ale také například herci Jaromíru Hanzlíkovi. 

Kdy může pomoct metoda Mojžíšové

  • některé bolesti zad
  • skolióza u dětí do 15-ti let
  • artróza kyčlí, bolesti kostrče
  • bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, absence orgasmu
    či menstruačního krvácení u mladých dívek
  • nepravidelná či bolestivá menstruace
  • malá, nevyvinutá děloha, obrácená poloha dělohy, neprůchodnost vejcovodů, opakované potraty
  • nemožnost otěhotnění
  • zlepšení kvality spermií
  • zácpa
  • pomočování u žen
  • šetrné cvičení v těhotenství usnadňuje porod

Její jméno se poprvé objevilo pod prvními články v časopisu Mladý svět v roce 1983. Vycházela z toho, že narušenému pohybovému ústrojí je třeba pomoci, aby se dostal zase do rovnováhy. Ženám, které měly potíže s otěhotněním, přitom ani jednomu z partnerů lékaři nezjistili hormonální poruchu, doporučila cviky uvolňující svalové křeče pánevního dna a také další svaly a kostrč.

Vymyslela dokonce i cviky pro muže se špatnou kvalitou či množstvím spermií. Klientky zase často s laskavou přísností nabádala: "Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Děti chcete vy, tak si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjcem...," líčí Olga Strusková v knize O paní Mojžíšové. 

Postupně vyvinula vlastní metodu odstraňování funkčních poruch pohybového systému. Každodenní krátké cvičení dle její metody dokáže zmírnit i migrény, bolesti zad či v podbřišku.

Doporučenou sestavu cviků pro uvolnění a posílení svalů udržujících správné postavení páteře najdete zde. Cviky, které navrhla v roce 1985, jsou zaměřeny na odstranění potíží vyvolaných funkčními poruchami v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Celá sestava je docela nenáročná, nijak fyzicky zatěžující a při správném postupu je vysoce účinná. Její metoda, která se skládá z 22 cviků, má dodnes místo v komplexní léčbě neplodnosti.