Za aromaterapii lidé celosvětově utratí každý rok miliony dolarů.

Za aromaterapii lidé celosvětově utratí každý rok miliony dolarů. | foto: Profimedia.cz

Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

  • 44
Věříte, že aromaterapie pomůže vašemu zdraví? Zbytečně vyhozené peníze, tvrdí vědci. Nový výzkum ukázal, že nejprodávanější vůně fungují pouze na principu placeba.

Pokud pravidelně investujete do vonných svíček, olejíčků a sprejů, máme pro vás nepříjemnou zprávu. Nový výzkum vědců z univerzity v Ohiu ukázal, že nejprodávanější vonné esence z citronu a levandule nemohou způsobit žádné tělesné změny. Vědci tvrdí, že aromaterapie je sice příjemná, ale nemá absolutně žádný vliv na lidské zdraví. Uvádí to server msn.

Vliv na zdraví? Nula
Například citronovému oleji se připisuje schopnost pozitivního ovlivnění krevního tlaku a kardiovaskulárního systému vůbec. Údajně by měl také zlepšovat náladu.

Ve skutečnosti však mnoho z respondentů během rozsáhlé dvouleté studie vykazovalo silnější reakci na destilovanou vodu než na zkoumané vonné esence. "Je sice možné, že citronový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného," říká Kiecolt-Glaser, vedoucí výzkumu.

Vědci při svých výzkumech testovali vliv aromaterapie (respektive jejích dvou nejprodávanějších esencí; citronu a levandule) na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu.

Odborníci například navodili u účastníků výzkumu mírnou hladinu stresu a měřili, za jak dlouho stres opadne. Předpokládali, že inhalování levandule a citronu bude mít na stres alespoň minimální účinek. Nicméně neprokázal se vůbec žádný vliv.

Boj za aromaterapii
Vliv na zdraví však aromaterapie neměla ani u těch respondentů, kteří na její účinek skutečně věřili a pravidelně si přípravky tohoto typu kupovali. "I v případě, že aromaterapii respondent věřil a aktivně ji provozoval, neprokázal se vůbec žádný účinek. Ačkoli jejich psychika aromaterapii věřila, tělo ji očividně nenásledovalo," říká Ronald Glaser, další z vědeckého týmu.

Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí. Jednou z nich je i Kathy Kevillová, která o aromaterapii napsala několik knih.

Sice závěry studie přímo nezpochybňuje, ale tvrdí, že existuje víc než dvě stě esenciálních olejů, které se používají na různé diagnózy a síla jejich účinku je individuální.

"Pokud chce člověk ovlivnit krevní tlak, měl by sáhnout po pomerančích. Na bolest zase zabírá heřmánek," tvrdí Kevillová. "Není fér tvrdit na základě jedné studie, že aromaterapie nefunguje. Je sice možné, že nevyléčí některé nemoci nebo neumí ovlivnit bolest, ale je vynikající doplňující terapií."