Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Pocení, pot | foto: Profimedia.cz

Antiperspiranty vás zbaví potu na chvíli, operace napořád

  • 38
Omezit nadměrné pocení se dá za několik stovek korun: léky, krémy, čaji nebo antiperspiranty. Na odbornější odstranění nepříjemného zápachu si ovšem budete muset připravit více než deset tisíc korun ročně.

Pocení je do určité míry normální, protože se díky tomu chladí tělo a chrání se tak před přehřátím. Je naprosto přirozené potit se v horku, při tělesné námaze, horečce nebo když máme strach.

Ale nadměrné pocení, takzvaná hyperhidróza, způsobuje až pětinásobně větší pocení než u zdravého člověka. Hranici, kdy jde o ne zcela běžné pocení, lze objektivně stanovit jen těžko. Orientačně můžeme hovořit o třech až pěti propocených košilích či halenkách denně.

Hyperhidróza je buď omezená na určitou partii těla, nebo je generalizovaná, tedy postihuje velkou plochu těla. Nadměrně se pak lidé potí především na čele, v obličeji, dlaních, ploskách nohou a v podpaží.

Co může za nadměrné pocení?

Hyperhidróza

Je nemoc, při které se lidé nadměrně potí a to i v klidu při nízké teplotě. 

Nemocní se potí především na čele, v obličeji, dlaních, ploskách nohou, v podpaží a to třikrát až pětkrát více než normální lidé.

"U člověka, který nadměrným pocením trpí, hledáme též interní onemocnění spojená s výrazným pocením, například onemocnění štítné žlázy," říká primářka Simona Bedřichová z kliniky Laser Esthetic.

Nadměrné pocení může být ale způsobeno i vleklými infekcemi a některými hormonálními změnami, objevujícími se v menstruačním cyklu, pubertě nebo menopauze.

Jde rovněž ruku v ruce s obezitou, stresem a nezdravým životním stylem. Častými příčinami jsou také užívání alkoholu, konzumace kořeněných jídel a některých léků. Zvyšuje ho také kofein a nikotin.

Takto postižení lidé se často straní společnosti a mají problémy v soukromém i profesním životě. Lidi, kteří nadměrným pocením trpí, provází někdy úzkostné stavy. Bedřichová doporučuje nejen navštívit kožního lékaře a zbavit se fyzického problému, ale i konzultovat své potíže s psychologem nebo internistou.

Záležitost by se měla řešit s lékařem nejen kvůli společenskému problému, ale i zdravotním komplikacím, které nadměrné pocení mohou provázet.

"Hyperhidróza často způsobuje také další kožní problémy. Snadno se rozvíjí bakteriální a plísňové infekce a s nimi spojený nepříjemný zápach," uvádí Bedřichová.

U antiperspirantu nečekejte zázrak

Koupit si antiperspirant nebo deodorant a častěji se sprchovat - takové řešení napadne asi jako první většinu lidí. Rozdíl mezi těmito dvěma přípravky ale vidí jen málokdo. Antiperspiranty slouží především jako prevence před pocením, deodoranty tlumí zápach. Na trhu dnes existují i kombinace obou.

Jak jsou na tom ale antiperspiranty, obsahující hydrochloridové sloučeniny hliníku? V povědomí některých lidí totiž dosud zůstává přesvědčení o jejich škodlivosti. Bedřichová odpovídá jednoznačně: "Při dlouhodobém používání mohou vést k podráždění, svědění či alergické reakci stejně jako jakýkoliv jiný deodorant či parfém."

Dodává také, že při hyperhidróze vám pravděpodobně nepomůže žádný antiperspirant ani deodorant. Vhodné jsou alespoň pro pocit svěžesti a příjemné vůně.

Vyzkoušejte pít šalvěj

Čaj z šalvěje

Bylinku vložte do vroucí vody, ale nenechávejte ji zde déle než pět minut. Půl šálku vypijte ráno, půl večer.

Rádi byste s pocením něco udělali, ale neodvážili jste se dosud vypravit za odborníkem? "Domácí recepty, co dělat proti pocení, nejsou součástí odpovědné léčby. V tomto ohledu poradí spíše bylinkáři. Pitím různých čajů si ale neublížíte," vyjadřuje svůj názor lékařka Bedřichová.

Účinným přírodním prostředkem může být šalvěj. Prokazuje se, že pomáhá snižovat pocení až o padesát procent. Buďte ale realisty. Nemůžete očekávat, že po jednom dvou hrníčkách čaje se přestanete potit. Bylinky působí spíše dlouhodobě, jejich účinek přichází většinou až po několika týdenním nepřetržitém užívání.

Jinou možností je přikládání vychlazeného šalvějového extraktu k potícím se místům. Použijte například mycí houby nebo hadříku, namočte ho v čajovém roztoku a přiložte do podpaží. Nechte přiloženo okolo deseti minut a poté znovu namočte a opakujte. Potřetí opláchněte místa přímo roztokem.

Účinný lék za pár stovek

Existují ale i jiné možnosti, jak bojovat s potem. Bez předpisu můžete získat dva velmi účinné přípravky. Prvním z nich je Driclor. "Tento roztok se aplikuje velmi jednoduše, výrazně snižuje produkci potu a při tom nejde o klasický antiperspirant či deodorant. Nemusí ale vyhovovat všem stejně. Kůže po natření někdy neuvěřitelně pálí, pocení ale mizí," varuje primářka Bedřichová.

Přípravek není podle odborníků určený ke každodennímu dlouhodobému užívání. Nanáší se podle potřeby, většinou jednou za týden. Stojí okolo dvou set korun.

Druhou možností, o které mluví odborníci z kliniky Laser Esthetic, je krém Excipial deo forte, který po týdnu nanášení zmírní pocení až o padesát procent. Později vám bude stačit nanášení jen několikrát do týdne. Nemá vlastní výraznou vůni, proto je dobré ho používat v kombinaci s deodorantem. Dá se použít prakticky na všechny problematické partie. V lékárně za něj dáte přibližně sto padesát korun.

Pár vpichů a pot je pryč. Na rok

Ceny injekce botulotoxinu

Dlaně – 13-15 000 Kč
Podpaží – 13-15 000 Kč
Chodidla - 15-17 000 Kč

Léky ovšem nejsou tím, o čem se v souvislosti s nadměrným pocením nejvíce diskutuje. "Podle mého názoru je v současné době hlavním a nejcílenější způsobem léčby botulotoxin," říká Bednářová.

Botulotoxin se používá v lékové formě pod názvem Botox nebo Dysport již řadu let.

Lékaři pak aplikují drobnými injekčními vpichy účinné látky do podkoží v oblasti s nadměrným pocením. Botulotoxin pak zabraňuje převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval nebo potní žlázy. Bednářová argumentuje tím, že léčba pomocí botulotoxinu je nenáročná, šetrná a bezpečná. Potit se přestanete už po dvou či třech dnech po aplikaci.

"Oproti jiným lékům či antiperspirantům je výskyt nežádoucích vedlejších účinků naprosto zanedbatelný. Ve své praxi jsem se zatím s žádnou negativní reakcí nesetkala," vysvětluje Bednářová. Radost ale není trvalá. Účinek ze zákroku trvá přibližně osm až dvanáct měsíců. Poté je možné injekce opakovat.

Nejkrajnějším řešením, jak se nadměrného potu zbavit, je úplným odstraněným potních žlázek. Jednorázová operace se provádí pouze v oblasti podpaží.

Zákrok trvá přibližně jednu hodinu za plného vědomí, používá se jen lokální znecitlivění operačního místa. Zotavovat se budete asi tři dny. V podpaží zůstanou drobné jizvičky, ale pocení se zbavíte s největší pravděpodobností natrvalo.