Ona

Antikoncepce může také léčit

  • 6
Každá druhá Češka v plodném věku užívá antikoncepční pilulku, což je více než dvojnásobek než před deseti lety. Dnes jich je 51 procent, tehdy jich bylo 22 procent. Je to více než například v Německu, kde tyto hormony užívá asi třetina žen.

Hormony jako lék Čeští lékaři přitom antikoncepci ženám stále častěji předepisují nejen jako prostředek zabraňující nechtěnému početí, ale rovněž jako lék pomáhající třeba při nepravidelné a bolestivé menstruaci, proti silnému krvácení nebo při úporném akné.

"Antikoncepce zároveň zasáhne velmi pozitivně do situací, kdy žena trpí syndromem takzvané hyperandrogenemie, která může vést až k postižení vaječníků a budoucím problémům s plodností," uvedla lékařka Dana Seidlová-Wuttke z ženské kliniky univerzity v německém Göttingenu.

Potíže jsou v tomto případě způsobeny tím, že se v ženském organismu tvoří nadbytek mužského hormonu androgenu. Ženu pak trápí akné, mastná pleť a padání vlasů, u mnohých se objeví i ochlupení v místech pro ženu netypických.

"V těchto případech je možné sáhnout po speciálních typech hormonální antikoncepce s antiandrogenním účinkem, která problém vyřeší a zabrání zdravotnímu postižení," radí lékařka.

Endokrinologie je potřeba
Nemá však smysl, aby každá žena se zmíněnými potížemi automaticky chtěla po svém lékaři antikoncepci proti akné, protože v takovém případě by měla absolvovat komplexní endokrinologické vyšetření.

To dívky a ženy přitom často nevědí, a proto většinou řeší akné a padání vlasů s kožním lékařem, měly by však zajít také ke gynekologovi. Ten je vyšetří a podá jim antikoncepci s hormonem, který zablokuje tvorbu mužského hormonu testosteronu.

"Zvýšená tvorba testosteronu může být znakem nádoru vaječníků, který může být i zhoubný, proto jsou vyšetření a léčba tak důležité," dodala lékařka Seidlová-Wuttke.

V Česku mají ženy k dispozici sedmadvacet antikoncepčních přípravků, polovinu nových uživatelek antikoncepce tvoří dívky do 20 let.

,