Pacientům s depresí může pomoci účinná náplast. Ilustrační foto.

Pacientům s depresí může pomoci účinná náplast. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Američtí vědci vyrobili náplast proti depresi

  • 3
Náplasti už dávno neslouží jen k ošetření drobných zranění. Stala se z nich samostatná léková forma, která se používá třeba při odvykání kouření nebo tišení bolesti. Američtí vědci teď dokonce vyvinuli "flastřík" proti depresi.

Náplast, jejíž běžné používání už povolily americké úřady, má speciální vrstvu, která postupně uvolňuje účinnou látku. Ta pak prostupuje kůží a dostává se do krve.

Onou účinnou látkou je takzvaný selegilin. Ve formě tablet se již několik let používá k léčbě pacientů s Parkinsonovou chorobou. Antidepresivní náplast se prodává pod obchodním názvem Emsam.

Léky ze skupiny, do níž patří i selegilin, jsou podle odborníků vysoce účinné. Musí se ale přísně dbát na jejich správné užívání. V opačném případě mohou mít řadu nežádoucích účinků, například náhlý prudký vzestup krevního tlaku.

Nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy se lék v těle pacienta potká s větším množstvím látky zvané tyramin. Tu obsahují ve značném množství třeba uleželé sýry, pivo, červené víno Chianti nebo sójová omáčka.

Antidepresívní náplast je určena výhradně dospělým. Americké úřady navíc chtějí, aby na ni výrobce natiskl varování před možnými nežádoucími účinky. Pacienti by se tak například měli dočíst, které potraviny či léky mohou účinky náplasti ovlivnit.