Černošský pacient - Černošský pacient - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Americká vláda schválila lék pouze pro černochy

  • 142
Na americkém trhu se zřejmě brzy objeví lék, který je určen výhradně černochům. Vláda schválila tabletky pro kardiaky, které budou lékaři předepisovat pouze Afroameričanům. U těch totiž významně podporují produkci oxidu dusnatého, který pomáhá roztahovat cévy. U bělochů nefungují vůbec.

Pilulka pro kardiaky s tmavou pletí vyvolala ve Spojených státech bouřlivou debatu. Pokud se opravdu začne prodávat, bude prvním lékem určeným pro specifickou rasu.

Ve Spojených státech je více než 700 tisíc Afroameričanů, kteří trpí vážnými onemocněními srdce. Dle statistik je černošská populace k nemocem srdce téměř dvakrát náchylnější než ostatní občané Spojených států.

Věk, ve kterém začínají Afroameričany postihovat infarkty, je mnohem nižší než u zbytku populace a vůči léčbě, která u bílých zabírá, jsou často naprosto rezistentní.

Opačné výsledky vykázaly testy léku s názvem BiDil. Ten spojil dvě látky, které se dosud užívaly odděleně k léčbě bolesti na prsou a vysokého tlaku. Zdá se, že jejich kombinace u černochů významně podporuje tvorbu oxidu dusnatého, který pomáhá roztahovat cévy.

Lék může černochům významně prodloužit život
U bělochů přitom vědci podobné účinky nezaznamenali. Podle vedoucí projektů Anne Taylorové je to tím, že organismus černochů má obecně tendenci produkovat nižší hladinu oxidu dusnatého, než je tomu u jiných etnických skupin.

Jak lék funguje

Lék BiDil obsahuje dvě základní složky: isosorbid dinitrát a hydralazin. Isosorbid je zdrojem oxidu dusnatého, hydralazin je antioxidant a vazodilatátor. Společně tyto látky zastupují tvorbu a podporují funkci oxidu dusnatého.
Oxid dusnatý je v organismu velmi důležitou látkou - je jedinečným buněčným poslem, reguluje aktivitu neuronů a výdej hormonů, je považován také za jeden z mediátorů bolesti.
Při léčbě nemocí srdce se využívá jeho schopnosti navodit ochabnutí hladkosvalových vláken v cévách, které vede k jejich rozšíření a usnadnění průtoku krve krevním řečištěm. Krev pak neklade srdci takový odpor a i ochablé srdce zvládá zásobovat krví celý organismus bez toho, aby bylo zvlášť zatěžováno. 

Zdroj: www.osel.cz

Převratný lék přitom není žádnou novinkou. Vědci ho na pacientech zkoušeli už v 80. letech. Nové klinické testy se společnost rozhodla provést v roce 2001.

Studii, která zahrnovala 1050 afroamerických pacientů, ukončili vědci předčasně, protože její výsledky předčily všechna optimistická očekávání.

Lék prokazatelně zlepšil kvalitu života afroamerických kardiaků, zredukoval pravděpodobnost jejich hospitalizace o 39 procent a pravděpodobnost úmrtí dokonce o 43 procent.

Odpůrci: Jde o zneužití rasy pro ekonomické účely
Přesto preparát ve Spojených státech nepřijali všichni s otevřenou náručí. Jeho odpůrci vidí nebezpečí v tom, že podporuje rasovou stereotypizaci a víru v překonanou myšlenku o biologických rozdílech mezi etniky.

Zatracují nápad také proto, že chce podle nich zneužít rasu pro ekonomické účely. "Rasa je příliš syrovým měřítkem. Lékaři by měli posuzovat jedince a jeho biochemické procesy, nikoliv to, jestli je černý nebo bílý," míní Troy Duster, sociolog z newyorské univerzity.