Ona

Alkohol zvyšuje krevní tlak

  • 2
Prázdniny jsou u nezletilých dobou experimentů s alkoholem. Odborníci varují, že čím dříve mladí začnou pít, tím více jsou v dospělosti ohroženi vysokým krevním tlakem či obezitou. Rychleji také u nich vzniká závislost.

A snáze než jejich nepijící vrstevníci podlehnou svodu nelegálních drog.

"Děti, které začnou pít alkohol ve třinácti letech, jsou čtyřikrát náchylnější k obezitě a vysokému krevnímu tlaku již ve čtyřiadvaceti letech než jejich nepijící vrstevníci," uvádí nejnovější americká studie, která mapuje situaci žáků základních a středních škol v americkém Seattlu.

"Alkohol je jedním z řady faktorů, který se může podílet na vzniku vysokého krevního tlaku," potvrzuje primář Vladimír Srnský z interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Mnichovské srdce
"Alkohol pronikavě zvyšuje krevní tlak. Když někdo má vyšší krevní tlak a vypije nárazově větší množství alkoholu, koleduje si o cévní mozkovou příhodu," poznamenává primář oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.

Alkohol totiž rozšíří povrchní cévy, což by mohlo tlak snížit, ale zúží cévy v útrobách. Ty mají daleko větší objem, a tak stejné množství krve je jakoby v menším prostoru a tlak stoupne. Alkohol může také poškodit srdeční sval.

Mnozí pijáci piva se dopracují až k takzvanému mnichovskému srdci, v českých podmínkách spíše plzeňskému. Srdce jim mohutně zbytní, protože musí přečerpat obrovské množství tekutin. "Normální člověk nevypije za večer deset litrů vody, ale pivař dvacet půllitrů urazí," vysvětluje primář.

Připomíná, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou dalších rizik: čím dřív člověk začne, tím spíše se u něj rozvine závislost, spíše podlehne drogám, je více ohrožen neurologickými a duševními poruchami a poškozením mozku. Pronikavě roste také riziko úrazů - z českých průzkumů vyplynulo, že děti, které byly již někdy opilé, vyhledaly až třikrát častěji lékařské ošetření pro úraz.