Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alergie na pyl se dá vyléčit, pomůže imunoterapie, říká alergoložka

Přes dva miliony lidí v Česku bojují s nějakou formou alergie. V on-line rozhovoru lékařka Marcela Vorlíčková například prozradila, jak se dá léčit a že v těhotenství se průběh může zlepšit, ale i zhoršit.

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Alergie může začít v jakémkoli věku. Pokud je jeden z rodičů alergik, pak se riziko vzniku alergie u dítěte pohybuje kolem 20-40 %. Spouštěčů, takzvaných alergenů, je nepřeberné množství: od roztočů, pylů, potravin až po plísně či zvířecí srst či sliny. "Reakce může přijít i s několikahodinovým zpožděním," tvrdí v on-line rozhovoru se čtenáři alergoložka Marcela Vorlíčková.

V těhotenství se projevy alergie mohou někdy zmírnit, jindy zhoršit. "Z léků jsou vhodná antihistaminika (např. Xyzal, Zyrtec). Žena by je měla užívat po kojení, ať je co nejdelší pauza před dalším kojením," doporučila Vorlíčková.

Alergie vzniká tak, že naše tělo, respektive imunita, nedokáže tolerovat neškodné cizorodé látky z okolního prostředí. Klasickými projevy jsou kýchání, svědění a ucpání nosu (senná rýma), svědění a zarudnutí očí (zánět spojivek), ekzém, kopřivky, kašel, dušnost nebo hvízdání (astma).

Alergie na pyl se dá vyléčit. Pomoci může alergenová imunoterapie. "Pacientovi se podává malé množství alergenu dle doporučených schémat a jeho imunitní systém po nějaké době alergen začne tolerovat," vysvětlila Marcela Vorlíčková.

Převážná většina alergiků se potýká právě se sennou, respektive alergickou rýmou. Svědí je nos, kýchají a mají jen vodnatou sekreci. Často si ji však pletou s klasickou rýmou a léčí ji běžnými kapkami či spreji. Ty se ale mohou používat pouze týden. Když potíže přetrvávají, měli by lidé navštívit lékaře. (čtěte Alergická rýma trápí tři miliony Čechů. Neléčená vám může způsobit astma)

Někteří lidé se potýkají i s alergií na slunce. V takovém případě doporučuje lékařka mazat obnažená místa krémy s vysokým faktorem alespoň kolem 50. Šumivé Calcium, Ca stabilizuje membrány žírných buněk a reakce by nemusela být tak bouřlivá. Další eventualitou je pravidelné (1x denně) užívání antihistaminik, tedy léků tlumících alergické projevy.

Při alergii na vosí píchnutí je dobré mít s sebou pohotovostní balíček s jednorázovou injekcí s adrenalinem, který v takovém případě zachrání život. "Jedinou nadějí, jak je možné vyléčit reakci na bodnutí včelou či vosou, je imunoterapie alergenem, kdy v pravidelných intervalech dotyčný dochází na aplikaci malého množství upravého hmyzího alergenu. Postupně by mělo docházet ke změně v imunitním systému, který by neměl na bodnutí reagovat tak bouřlivě. Léčbu musí vést alergolog," doporučila Marcela Vorlíčková.