Ona
Akné nejčastěji trápí náctileté. Mírnější formy ošetří sami doma, s těžšími...

Akné nejčastěji trápí náctileté. Mírnější formy ošetří sami doma, s těžšími musí k lékaři. | foto: Profimedia.cz

Vše o akné: proč nejvíc trápí teenagery a jak s ním mohou zatočit

  • 18
Akné se vyhne málokterý puberťák. Někoho trápí v mírnější formě, někoho v těžší, u někoho během pár let zmizí a u jiných přetrvá i do dospělosti. Radost z něj ale nemá nikdo. Zeptali jsme se proto odborníků, jak s ním teenageři můžou bojovat, jestli mu lze předejít a kdy je potřeba zajít k lékaři.

Proč nás akné trápí

„V období puberty probíhají alespoň minimální projevy akné téměř u všech dívek a chlapců,“ říká Jitka Chaloupecká, dermatoložka a vedoucí lékařka Laserového centra Anděl.

„U dívek je vznik častější a někdy k němu dojde už kolem desátého roku věku. Těžší formy zase postihují častěji chlapce,“ dodává s tím, že doba trvání i intenzita projevů obecně kolísá. „Obvykle onemocnění mizí po dvacítce, ale u některých mužů i žen přetrvává do dospělosti.“

K jeho vzniku přispívá více faktorů: genetické předpoklady, zvýšená produkce a bakteriální i hormonální vliv. „Skoro všichni, co mají akné, mají zvýšenou tvorbu mazu v lokalitách, jako je obličej, hrudník a horní partie zad. Ta souvisí s vyššími hladinami androgenních hormonů,“ vysvětluje lékařka. Produkce mazu je v období puberty nejvyšší a postupně klesá – právě proto se u většiny lidí situace časem zlepší a pupínky je netrápí vůbec nebo jen občas.

Dodává, že na akné se podílí taky ucpávání vlasových folikulů a jejich bakteriální flóra.

Čistěte, ošetřujte a buďte trpěliví

Pět kroků proti černým tečkám

Pomůže správné čištění, hydratace i kartáček. Více o tom, jak si s komedony poradit, si přečtěte tady.

Černé tečky netrápí jen teenagery. Jak s nimi bojovat?

Se svými geny ani s hormonálními změnami toho moc nenaděláme, ale boj s akné není třeba vzdávat. Pokud máte mírnou formu, to znamená, že na obličeji jsou pouze černé tečky (komedony) a ojedinělé pupínky (papulopustuly), bude stačit vhodná kosmetika: Jitka Chaloupecká doporučuje tu z lékárny, někomu můžou lépe vyhovovat přírodní produkty.

Základem je pleť každé ráno i večer čistit – platí to i pro chlapce nebo pro dívky, které nenosí make-up. Neuškodí ani pravidelné čištění pleti u kosmetičky. Právě ona, ale i kožní lékař nebo lékárník vám pomůžou vybrat kosmetiku, která je určená přímo pro problematickou pleť.

Kromě čisticího gelu, mléka či mýdla na obličej budete potřebovat pleťovou či micelární vodu bez alkoholu na dočištění pleti a vhodný hydratační krém na její ošetření. Akné umí být urputné, takže je nutné počítat s tím, že zázrak se nedostaví přes noc. Chce to vytrvat, „Důležité je nevynechávat pravidelnou péči a nestřídat zbrkle jeden přípravek za druhým,“ radí dermatoložka Květa Gazdíková, která spolupracuje s firmou Nuspring.

Rada, kterou všichni známe, ale málokdo ji dokáže dodržet, zní: nesahat, nemačkat. Snažte se odolat potřebě pupínek mnout, škrábat a vymačkávat. „Snadno tak do něj zanesete infekci, která průběh akné ještě zhoršuje,“ vysvětluje lékařka. Použije raději sérum pro lokální ošetření – třeba se zinkem, s kyselinou salicylovou nebo s protizánětlivým tea tree olejem.

Co s těžkými formami

Těžší formy akné už bohužel sami doma nevyléčíme, je třeba vyrazit k lékaři. „Jedná se například o mnohočetné zánětlivé projevy v podobě vystouplých papul, pustul, které jsou vyplněné hnisem, cyst nebo abscesů na pokožce, po kterých můžou vznikat jizvy,“ popisuje Jitka Chaloupecká. „Tyto projevy už nejsou pouze na obličeji, ale šíří se i na hrudník a horní partii zad.“ Takové formy akné pak bývají spojené i s bolestmi a také s psychickými potížemi.

V případě takto těžkého akné doporučí dermatolog individuální léčbu, často se při ní kombinuje více metod. Často se používají antibiotika nebo isotretinoin – látka odvozená od vitaminu A. Přímo na postiženou oblast se někdy aplikují masti s kortikosteroidy, někdy se léčba kombinuje s ošetřením pomocí ultrafialového světla nebo laseru. U dívek někdy lékaři nasazují hormonální antikoncepci, která může pomoci vyrovnat hladinu androgenů.

Jsme to, co jíme?

V tom, jestli můžeme akné ovlivnit tím, co jíme, se neshodují světoví ani čeští experti. Například podle Jitky Chaloupecké přímé spojení neexistuje; osobní trenér nutriční specialista Radek Pajič ze studia Bomton Power Concept věří, že správný jídelníček může při prevenci pomoci.

„Přemíra cukrů a nesprávně zvolených tuků vede k oslabení imunitního systému, nerovnováze hormonů a enzymů v těle,“ říká s tím, že právě v pubertě je důležitá kvalitní a vyvážená strava. Doporučuje proto vynechat jídla z fast foodů, colové a energetické nápoje. „Omezte i bílý cukr, bílou mouku, tavené sýry, uzeniny, smažená jídla, kravské mléko a margaríny,“ shrnuje. Žádoucí je podle něj zvýšit příjem zeleniny a dodržovat pravidelný pitný režim.

I Květa Gazdíková doporučuje vyřadit z jídelníčku potraviny připravované na přepáleném tuku a pokrmům z fast foodu vůbec. „Vyhýbejte se také ostrým a kořeněném jídlům. Naopak můžete přidat vitaminy a potravinové doplňky, jako je například zinek a vitaminy skupiny B,“ uzavírá.