Agresivní e-maily ohrožují zdraví

  • 6
Výhružný e-mail od šéfa může ohrozit zdraví zaměstnance, zjistili vědci z britské Buckinghamshire Chilterns University College. Výzkumníci připevnili dobrovolníkům na tělo tonometr, měřič tlaku, a teprve pak jim dovolili otevřít si e-mailovou schránku.

Ukázalo se, že pokud v ní "pokusní králíci" objevili e-mail od nadřízených nebo e-mail psaný agresivním tónem, prudce jim stoupl tlak.

Elektronická pošta by se podle psychologa Caryho Coopera nikdy neměla používat k ukázňování zaměstnanců. Existují důkazy, že přinejmenším dlouhodobě zvýšený tlak škodí zdraví. Zda je škodlivé také krátkodobé zvýšení tlaku nebo zaměstnání provázené častými stresy, tak zcela jasné není.

Nejnovější studie, předložená na konferenci Britské psychologické společnosti (British Psychological Society) ve Stratfordu nad Avonou, je však přímým důkazem toho, že špatně formulovaný e-mail může odstartovat fyzické změny v lidském organismu.

Vědci testovali krevní tlak skupině 48 dobrovolníků před a poté, co si pročetli nejrůznější maily jak od kolegů ve stejných pozicích, tak od těch výše postavených, psané neutrálním nebo agresivním tónem.

Ačkoliv účastníkům testu do určité míry stoupl krevní tlak po přečtení výhrůžného e-mailu i e-mailu od nadřízeného, nejvyšší zvýšení tlaku bylo zaznamenáno u těch, kteří četli elektronickou poštu, jež byla současně jak výhrůžná, tak od výše postaveného kolegy.

Badatelé tak dospěli k závěru, že je kontraproduktivní, píší-li manažeři svým podřízeným agresivně formulované vzkazy. Některé společnosti nedávno zakázaly používat elektronickou poštu k interní komunikaci na pracovišti s odůvodněním, že se
rychle stává pro efektivitu činnosti a týmovou práci spíše škodlivý než užitečný.

"E-mail pro nás už není společenskou oporou - je spíš zdrojem stresu," konstatoval v rozhovoru pro zpravodajský server BBC News profesor Cooper. "Kdysi mi kdosi řekl, že po návratu z dvoutýdenní dovolené se hrozně bál otevřít svou mailovou schránku."