Syndrom dráždivého tračníku se neléčí léky, ale spíše změnou životního stylu.

Syndrom dráždivého tračníku se neléčí léky, ale spíše změnou životního stylu. | foto: Profimedia.cz

11 otázek a odpovědí kolem bolestí břicha

  • 3
Na otázky ohledně bolestí břicha minulý týden odpovídal Martin Weis z Psychosomatické kliniky v Praze.

1. Trpím častou plynatostí, říháním, průjmy, a to už několik let.

MW: Je možné, že vaše potíže souvisejí s vašimi psychickými problémy. Dlouhodobý stres může totiž ovlivnit funkci vnitřních orgánů. Obraťte se na psychoterapeuta nebo klinického psychologa.

2. Jsem dva měsíce po operaci brániční kýly, mám takzvaný Barettův jícen. Strava se mi už nevrací, ale pořád mám bolesti, je to normální?

MW: Barettův jícen je poměrně závažná nemoc, při které je sliznice jícnu postižena zánětem do velké hloubky. Proto se i takové změny na sliznici jícnu dlouho hojí a je obvyklé, že je potřeba užívat předepsané léky dlouhodobě, chce to zkrátka trpělivost.

3. Od začátku roku se potýkám s bolestmi břicha, byla jsem i na vyšetření žaludku, střev a žlučníku, ale nic se nenašlo. Mohla by mi pomoci aloe vera?

MW: V takovém případě by se dalo uvažovat o takzvaném syndromu dráždivého tračníku, zvlášť jste-li ve stresu. Je to porucha, při které střevo reaguje na vnější podněty přemrštěně. Je ovšem důležité vyloučit jakékoliv závažné choroby, aby se stav mohl uzavřít jako dráždivý tračník. Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění , které vyžaduje komplexní psychosomatický přístup. Zásadně je nutná změna životního stylu,  psychoterapie a i vhodná farmakoterapie. Osobně nejsem proti alternativním prostředkům zaujatý, jen jejich účinnost se nedá předpovídat, jelikož na ni každý nemocný reaguje individuálně.

4. Měla jsem neprůchodnost střev (stav, při kterém je ohrožen život), která se mi kvůli srůstům na střevech po roce zopakovala. Chystám se na dalekou cestu a bojím se, že se znovu objeví.

MW: Do určité míry se srůsty na střevech dají odstranit laparoskopicky, ale není vyloučené, že se objeví znovu. Před cestou se snažte hodně pít a jíst spíše stravu tekutou.

5. Trápí mě průjmy i přes neprojímavou stravu, co mám dělat?

MW: Můžete ještě vyzkoušet čistou vlákninu z lékárny (Benefibra, psyllium) a probiotika. Vláknina se sice doporučuje spolu s velkým množstvím tekutin při zácpě, ale k úpravě pasáže trávicím traktem může pomoci i vám. Při průjmu totiž dokáže pohltit ve střevech nadbytečnou tekutinu, takže stolici zahustí. Probiotika zas pomohou vytvořit lepší prostředí ve střevech.

6. Před 20 lety mi byl odoperován vřed žaludku a přestože nejím nadýmavé potraviny, jím malé porce, tak mě trápí pálení žáhy a křeče.

MW: Endoskopické vyšetření žaludku a jícnu by se mělo každé čtyři až pět let opakovat, obzvlášť tehdy, máte-li přetrvávající obtíže. Vředy se totiž mohou vracet. Navíc není vyloučeno, že v souvislosti se starostmi, které máte, se jedná i o syndrom dráždivého tračníku. Takové faktory se sčítají, vřed může znovu vzniknout.

7. Po implantaci stentu (pomůcka k rozpětí věnčitých tepen) musím brát Anopyrin, přestože jsem měla vřed na dvanáctníku. Lék mi ale dráždí žaludek.

MW: Váš lékař vám může předepsat Godasal, který bývá lépe snášený. Ještě bezpečnější je lék Plavix, určený vysloveně pro pacienty po implantaci stentu, je ale výrazně nákladnější.

8. Mám zácpu a denně užívám projímadlo v kapkách. Nemohu jíst mléčné výrobky, jelikož nedokážu trávit mléčný cukr.

MW: Projímadlo rozhodně není vhodné pro každodenní užívání. Funguje totiž na principu dráždění střev a ta si na něj zvyknou, v krajním případě dokáže přivodit i zauzlení střev. Raději vyzkoušejte vlákninu v kombinaci s probiotiky

9. Na pravé straně břicha se mi dělá velká boule, hlavně při zvedání těžkých věcí v zaměstnání nebo při kašli.

MW: Velmi pravděpodobně máte břišní kýlu. Pokud je volná, malá a nebolí, nemusí se ihned operovat. Při vašem zaměstnání bych však určitě zašel na chirurgii, kde mohou diagnózu kýly potvrdit, nebo vyvrátit.

10. Už dva roky mám záchvatovité bolesti břicha, které se stěhují zprava doleva a zpět. Dělali mi různá vyšetření kromě endoskopie (vyšetření pomocí sondy s kamerou, které se přes ústa zavedou do žaludku), protože z té mám strach. Kvůli bolestem břicha i omdlévám.

MW: Pokud jste již od přírody úzkostná, je možné, že příčina bude v poruše nervového řízení vašich vnitřností a vy možná trpíte syndromem dráždivého tračníku. Obtíže se nemusejí objevit přímo při zkouškách ve škole nebo jiném stresu, ale i se zpožděním v době, kdy jste už klidná.

Mdloby spojené s bolestí nejsou vzácností, při bolesti se podráždí vegetativní nervstvo, a toto podráždění může mít za následek i omdlévání.

11. Mám reflux a brániční kýlu už osm let. Bojím se, že případné těhotenství kýlu ještě zhorší, mám jít na operaci?

Indikace, zda operovat, či neoperovat, se v současnosti staví na dvou aspektech. Prvním je,zda trpíte dlouhodobě zažívacími obtížemi a je nutné užívat léky, které obtíže tlumí. Druhým je závažnost endoskopického nálezu brániční kýly. Stav musí posoudit specialista gastroenterolog a chirurg. Těhotenství může stav zhoršit, proto v případě, že nález je indikován k operaci, je lépe operovat před plánovaným těhotenstvím.

Chcete vědět více?

Kupte si zítra MF DNES se speciální přílohou.